97 Views

Geviş getiren hayvanlar, öğütmeden yuttukları besinleri ağızlarına geri getirerek çiğnerler. Bu durumda, büyük parça besinler küçültülerek tekrar işkembeye gönderilir. Yapılan işlemde, yemlerin yerleşke alanı artmış olur, böylece yemlerin sindirilme seviyeleri artarak fazla kuru madde tüketimi tamamlanmış olur. Bu makalede, geviş getirmeyi etkileyen faktörler konusunda bilgi sahibi olacağız.

Hayvanların geviş getirmesi sırasında vücut tükürük salgılayacaktır. Salgılanan tükürük ile besinlerin tamponlanması ve aşağı itilmesi kolaylaşır. Günlük nişasta ve şeker tüketim miktarı geviş getirme süresini olumsuz etkiler. Tam tersi olarak yüksek bazda konsantre yem tüketimi süreyi azaltır. Bundan dolayı orta derecede yem tüketimi önerilmektedir. Geviş getirmeyi etkileyen faktörler arasında sıcaklık stresi, uzun süre kapalı ve kilitli kalmak, gruplaşma, kalabalık gruplar, doğum, kızgınlık, azgınlık, tırnak bakımı, mastitis bulunmaktadır. Toplamda yüzde 25’ e kadar ruminasyon düşüşü oluşmakta, çevresel ve sağlık faktörleri bulunmaktadır. Yemelerin içerikleri düzenli şekilde kontrol edilerek teslim edilmelidir. Hayvanlara verilen zamanlar da takip edilerek periyodik hale getirilmelidir. Protein ve karbonhidrat yakımları farklı süreçlerde tamamlandığı için oranlama gayet tabi önemli durumdadır.

Bir ineğin ne kadar sürede geviş tamamlayacağı rasyona bağlı süreçtir. Yem içerikleri ve miktarları önemlidir. Rumeni uyarma ve tükürüklemeyi etkileyen olumsuz faktörleri de ortadan kaldırarak süreyi mümkün olduğunca kısaltmalısınız. Süre uzadıkça huzursuzluk oluşacak ve hazımsızlık gibi sorunlar vuku bulmaktadır. Geviş getirmeyi etkileyen faktörler, sürdürülebilir üretimi sekteye uğratacaktır.

Share
Yukarı